Zapraszamy na długo oczekiwane spotkanie pt. Co to jest ślad węglowy i jak można go zmniejszać w życiu codziennym i uniwersyteckim? Spotkanie odbędzie się w dniu 14 maja, w godzinach 15 – 17 online.
Osoby zainteresowane aktywnym udziałem zapraszamy na zoom: https://us02web.zoom.us/j/85234723440
Dla osób zainteresowanych słuchaniem – będzie także transmisja live na profilu Studenckiego Koła Naukowego – UW dla Klimatu https://www.facebook.com/events/477984776876590
Spotkanie z pewnością wpisuje się w nasze Uniwersyteckie potrzeby edukacyjne związane z klimatem i odpowiada na częste pytania społeczności. Pytania o ślad węglowy należą do najczęściej zadawanych na wszystkich spotkaniach dotyczących zmiany klimatu. Szkolenie kierujemy w pierwszym rzędzie do nas samych, pracowników i pracowniczek, doktorantów i doktorantek, oraz studentów i studentek Uniwersytetu, ale także wszystkich osób zainteresowanych tematem i współpracujących z nami.
Streszczenie: Na spotkaniu przybliżymy pojęcie śladu węglowego – czym jest, jak się go oblicza i jakie ma znaczenie w ograniczaniu wpływu człowieka na klimat. Dowiemy się, jakie zmiany w życiu codziennym i zawodowym mogą doprowadzić do zmniejszenia śladu węglowego. Przyjrzymy się produktom i czynnościom, które generują wysokie emisje gazów cieplarnianych – w szczególności tym związanym z podróżami, żywnością i wymianą informacji. Dowiemy się także jak uczelnie i społeczności akademickie działają na rzecz ochrony klimatu i zmniejszania emisji.
Dr Michał Czepkiewicz: Geograf, absolwent i pracownik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się zależnościami między urbanistyką, transportem, stylami życia, emisjami gazów cieplarnianych i dobrostanem mieszkańców miast. Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza kieruje projektem badawczym na temat mobilności mieszkańców Polskich miast i wpływu tej mobilności na zmiany klimatu. Współpracuje z Uniwersytetem Islandzkim w Reykjaviku, gdzie bada emisje gazów cieplarnianych związane ze stylami życia mieszkańców miast. Współpracuje z samorządami w Polsce w dziedzinie planowania przestrzennego i konsultacji społecznych.